Nedejte zubním kazům šanci. Poradíme, jak minimalizovat riziko jejich vzniku

Zubařské zrcátko a lidská ústa se zuby

Zubní kaz je strašákem spousty z nás. Pokud na jeho léčbu nedojde v rané fázi, neobejde se bez pomoci vrtačky v rukou zubního lékaře. A pokud je zub dlouho neléčený, mohou být potřeba další opatření, aby se infekce skrz kořenové kanálky nedostala dál do těla. Nejlepší proto je, když se zubní kaz vůbec neobjeví. Jak minimalizovat jeho vznik vám prozradíme v článku.

Jak poznat zubní kaz a jak probíhá léčba?

Příznaky zubního kazu jsou v jednotlivých fázích různé a odlišná je i jejich léčba. Pojďme si konkrétní stádia představit. Popíšeme vám, jak můžete zubní kaz odhalit a jak bude probíhat léčba. Mějte na paměti, že kaz se nemusí projevovat černou tečkou.

Počínající zubní kaz

V této fázi se zubní kaz rozpoznává těžko. Je napadená sklovina a na kaz upozorňují jen drobné bílé skvrny na kousacích ploškách. Pozitivní ale je, že pokud s takto malým zubním kazem přijdete k zubnímu lékaři, možná nebude nutné do zubu vrtat, ale bude stačit provést remineralizaci zubní skloviny fluoridy.

Hlubší zubní kaz

Tady už se bakterie dostaly hlouběji do skloviny a na zubu se objevují prohlubně. Přidává se také zvýšená citlivost na studené, horké, sladké nebo kyselé. Zub může být citlivý na dotek i na skus a často se přidává různě silná bolest. V této fázi zubní lékař použije vrtačku a odstraní infikovanou tkáň. Pak zub zaplní a dodá zubní výplň.

Pokud se kaz dostal ještě hlouběji a napadl zubní dřeň, nenávratně poškodil nervy a cévy. V takové situaci je nutné udělat endodontické ošetření. Během něj zubní lékař odstraní poškozenou dřeň, vyčistí a vydezinfikuje kořenové kanálky, dodá výplň a zub utěsní.

Neléčený zubní kaz

U velmi hlubokého zubního kazu, tzv. chronického zánětu zubu (chronická pulpitida), už naopak necítíte bolest a tento stav je bez příznaků (pokud ho nedoprovází otok dásně). Zde hrozí rozšíření zánětu do kosti. Je nutné udělat endodontické ošetření a často už nezbývá nic jiného, než zub vytrhnout (někdy dokonce vypadne sám).

Jak postupovat při podezření na zubní kaz

Při podezření na zubní kaz (ať už na základě pohledu na zub nebo příznaků) navštivte co nejdřív lékaře. Ten potvrdí nebo vyvrátí podezření na zubní kaz díky rentgenu. Na základě rentgenových snímků určí, zda kaz v zubu opravdu je a jak hluboko. Následně s vámi domluví postup léčby.

Užitečné tipy, jak se vyhnout zubnímu kazu

Minimalizovat vznik zubního kazu můžete několika účinnými prostředky. Nepotřebujete k tomu nakupovat drahé pomůcky, stačí jen dostatek informací, podle kterých se budete řídit. Jaké faktory nejvíc ovlivňují, zda vás potrápí kaz, nebo jestli vaše zuby zůstanou bez nezvaných návštěvníků?

1. Péče o zuby je základním receptem úspěchu

Ano, je to tak. Ani nejlepší zubní pasta a zubní kartáček vám nepomohou, pokud nebudete dodržovat správné návyky domácí dentální hygieny. Co byste měli dělat, abyste se zubním kazům vyhnuli?

  • Dodržovat správnou techniku čištění zubů. Zapamatujte si 2 pravidla. Zaprvé, pokud čistíte přední a zadní plochu zubu, držte kartáček pod úhlem 45 stupňů, netlačte moc a kartáčkem pohybujte krouživými pohyby tak, aby se jeho štětiny dostaly i mezi zub a dáseň. Zadruhé, pokud čistíte kousací plošku zubu, čistěte ji horizontálním směrem.
  • Myslete na délku čištění zubů. Zuby si čistěte minimálně 2 minuty. Počítejte s tím, že k vyčištění jednoho zubu je potřeba 20 pohybů kartáčkem, na celou dutinu ústní je to pak 560 pohybů (38 zubů, zuby moudrosti nepočítáme). Po vyčištění klasickým kartáčkem si ještě vyčistěte mezizubní prostory.
  • Čistěte ráno i večer. Ráno není důležité, zda si zuby čistíte před nebo po jídle. Ale večer si je čistěte až po posledním jídle. Důležité: zuby si vždy čistěte až po 30 minutách od konzumace jídla. Proč? Hodně nápojů a potravin snižuje pH v ústech a zvyšuje kyselost. Kvůli tomu je sklovina přechodně zranitelnější vůči mechanickému poškození.
  • Mít správné pomůcky. Základem je zubní kartáček. Používat můžete klasický, nebo elektrický (ten zvládne za stejný čas mnohonásobně víc pohybů). Jak vybrat zubní kartáček se dočtete v dalším článku. Dále určitě použijte mezizubní kartáček, většinou budete potřebovat různé velikosti na různě velké mezizubní prostory. Na dočišťování hůře dostupných míst poslouží jednosvazkový kartáček.

Tip: Schválně po vašem běžném čištění zubů zjistěte, kde vám zůstaly zbytky plaku. Stačí si koupit tabletu nebo roztok, který ho obarvuje. Tak zjistíte, na jaké místo se zaměřit, kde je potřeba čistit lépe nebo déle.

2. Hlídejte si, jaké potraviny jíte a co pijete

To, co jíte a pijete, výrazně ovlivňuje prostředí ve vašich ústech, a tím přímo přispívá k tvorbě zubního kazu. Bakterie v ústní dutině rozkládají (fermentují) sacharózu za vzniku organických kyselin. Ty snižují pH, a pokud je nižší než 5.5, začne se uvolňovat vápník a fosfáty a dochází k narušování skloviny (demineralizaci). Ochranný efekt naopak mají potraviny s proteiny, které kyseliny neutralizují.

Na základě těchto informací se dá říct, na jaké potraviny byste si měli dávat pozor a které jsou pro dutinu ústní v pořádku. Samozřejmě to neznamená, že se některým musíte zcela vyhýbat.

  • Na co si dát pozor: sladká, kyselá a lepivá jídla (a nápoje) vytváří základ pro vznik zubního kazu. Po jejich konzumaci si vypláchněte ústa čistou vodou a použijte žvýkačky nebo bonbony bez cukru, abyste podpořili tvorbu slin pro lepší ochranu před formováním plaku.
  • Co pro dutinu ústní není škodlivé: Sem patří potraviny obsahující fruktózu, například brusinky a rozinky, a potraviny obsahující vápník a fosfor. Vápník najdete v mléce, sýrech, máku, vlašských ořeších, fazolích, brokolici a květáku. Fosfor ve vejcích, rybách a kuřecím mase. Dobré je také konzumovat potraviny odstraňující plak mechanicky: třeba mrkev, listovou zeleninu, řapíkatý celer, jablko apod. A dále potraviny podporující produkci slin: křupavou zeleninu, žvýkačky bez cukru, aloe vera.

Tip: Mezi jakýmkoliv jídlem dělejte přestávky 1 až 2 hodiny. Díky tomu dojde k neutralizačnímu efektu slin a nebudete tak zbytečně zvyšovat riziko vzniku kazu.

3. Zubní specialisty navštěvujte pravidelně

Pravidelně navštěvujte jak ordinaci zubního lékaře, tak ordinaci dentálního hygienisty. Oba specialisty byste měli preventivně navštívit 2× ročně. Pokud máte například sklony k vyšší kazivosti zubů nebo zánětu dásní, tak ještě častěji.

Proč je důležité předcházet zubnímu kazu u dětí?

Dětské zuby (označované jako mléčné) mají tenčí sklovinu, která je obranným štítem proti kazu (zabraňuje, aby se dostal do hlubších vrstev). I mléčné zuby jsou náchylné na cukr a kyseliny v potravinách a nápojích.

Možná vás překvapí, že i kojenecká lahev je často původcem vzniku kazů. Pokud totiž lahvička obsahuje mléko, džus nebo kojeneckou výživu, zuby se dlouhodobě koupou v cukrech a jiných látkách příznivých pro zubní kaz. Uděláte proto nejlépe, když budete dítě už od 6 měsíce (kdy se začínají prořezávat první mléčné zoubky) zvykat na pití z klasického hrnečku.

Kaz na dětských zubech může v krajním případě ovlivnit vývoj i růst čelistní a obličejové části hlavy: například pokud dítě nemůže kvůli bolestivému zánětu nebo kazu pořádně kousat. Proto se snažte zubním kazům na dětských zubech důsledně předcházet.

Jaké jsou podle vás nejdůležitější preventivní opatření proti zubním kazům?
“Pravidelná a cílená hygiena dutiny ústní a návštěva dentální hygienistky/ty, která/ý odborně vyčistí zuby, odstraní zubní kámen, a hlavně Vám na míru doporučí techniku čištění, správné pomůcky, a to nejdůležitější – provede s Vámi praktický nácvik. Jak je v článku výše uvedené, je důležitá strava. Bohužel, v dnešní uspěchané době je na přípravu jídla málo času, nebaví nás vaření, tak raději sáhneme po tom, co se nabízí – je to hned hotové, chutná nám to, ale pro naše zuby to není bohužel to pravé ořechové. Spousta cukrů, soli,… a pak následky. Čas od času – proč ne. Myslím si, že houska nebo chleba s máslem, plátkem sýra a šunky, se salátem, okurkou a rajčetem je zdravější a pro naše zuby vhodnější, navíc levnější a příprava moc času nezabere.”
MUDr. Oktavia Daňková

Vedoucí zubní lékařka (praktické zubní lékařství, protetická stomatologie)

Prevence se vyplácí

Vznik zubních kazů ovlivňuje velké množství faktorů. Je potřeba myslet na každý z nich, pokud chcete jejich vznik minimalizovat. Díky důsledné péči o ústní dutinu a zuby ale ušetříte čas, který byste museli strávit v zubařském křesle, a navíc nebudete ohrožovat své zdraví.

Hledáte nového zubního lékaře nebo dentálního hygienistu? Potřebujete pomoci s problémem v ústní dutině? Objednejte se na naši zubní kliniku Clinic+. Je vybavená nejmodernějším zdravotnickým vybavením a naši lékaři mají dlouholeté zkušenosti s pokrokovými metodami diagnostiky i léčby.