O krásném hollywoodském úsměvu, který odhaluje dvě řady běloskvoucích zubů, sní mnozí. Někteří lidé jsou ochotni použít nejrůznější metody, aby tohoto etalonu krásy dosáhli. Ale ne vždy přemýšlejí o tom, jaké může mít bělení zubů negativní následky. Je tato procedura bezezbytku bezpečná?
Co je potřeba vědět o bělení zubů?
Názory stomatologů na bělení zubů jsou velmi různorodé. Lékaři vědí, že přirozený odstín zubní skloviny je lehce nažloutlý nebo našedlý. Zuby zkrátka nejsou od přírody sněhově bílé. Šedé a žluté zabarvení je způsobeno zubovinou (dentinem), která prosvítá přes vrstvu skloviny.
Ale móda striktně diktuje svá pravidla, a proto si stále více lidí chce svůj chrup nechat vybělit. Aby si mohl každý zjistit, zda pro něj může být tato procedura škodlivá, je nutné se na ni nejdříve podívat trochu zevrubněji.
Základní typy bělení
Dnes se používá dokonce několik metod, díky kterým získá sklovina bělejší odstín. Abychom mohli určit škodlivost i prospěšnost bělení zubů, postupně se na jednu po druhé blíže podíváme.
S cílem, aby chrup získal sněhově bílou barvu, jsou používány následující postupy.
Laserové bělení
Základ této procedury je velmi prostý. Na sklovinu je nanesena speciální látka, kterou z 20 % tvoří peroxid vodíku. Pak se na takto ošetřený povrch zaměří laserový paprsek, a tím se ve sklovině začnou rozrušovat pigmentové částice.
Výhody laserové procedury:
- nezvyšuje se citlivost zubů;
- nedochází ke krvácení dásní;
- každý zub je ošetřen individuálně (díky tomu je možné pečlivě vybělit všechny plochy chrupu);
- proceduru lze použít opakovaně.
Bělení Zoom 3
Tato procedura je podobná laserovému bělení. Používá se při ní gel, který obsahuje peroxid vodíku a zásadité látky. Tímto gelem se potře sklovina a svrchu se na něj pustí paprsky polarizující lampy. Působením světla se však sklovina mírně zahřívá, což může klientovi způsobit slabé nepříjemné pocity.
Chemické bělení
Tato procedura se provádí pomocí zařízení připomínajícího chránič zubů. Do něj se nalije speciální gel obsahující kolem 16 % peroxidu vodíku a karbamid (diamid kyseliny uhličité). Díky nízkému obsahu bělicích látek nepůsobí gel agresivně na sklovinu.
Kontraindikace
Existuje několik výjimek, kdy není dobré proceduru provést. Je obtížné si představit, nakolik vážné mohou být nežádoucí účinky, pokud bychom ignorovali přímé kontraindikace.
Lékaři zakazují bělení zubů v následujících případech:
- těhotenství;
- zkažené zuby;
- parodontóza;
- období kojení;
- patologické změny sliznice nebo dásní;
- alergická reakce na bělicí látky;
- poškrábané nebo zčásti odlomené zuby;
- eroze zubních tkání;
- nadměrné ztenčení zubů;
- onkologická onemocnění;
- nízký věk (pod 18 let).
Specificky je potřeba zacházet se zubními protézami a plombami. Bělicí gely nejsou schopny měnit jejich barvu, takže aby tyto zuby nebo plomby mezi sněhobílými zuby příliš nebily do očí, lékaři je doporučí vyměnit.
Pro další informace se neváhejte obrátit na naše lékařské centrum Clinic+.