Dentální hygiena je klíčová pro zdraví zubů i dásní. Proto je důležité správnou péči o zuby dodržovat od útlého věku. V článku vám přinášíme návod, jakými technikami by si děti měly dutinu ústní čistit a jak je to naučit. Přihodíme také pár triků, jak udělat dětem péči o zuby zábavnější. Zároveň zjistíte, kdy jít poprvé s dětmi k zubnímu lékaři.
Proč dětským zubům věnovat stejnou péči jako trvalým?
Sklovina mléčných zubů je tenčí a není mineralizovaná tolik, jako stálé zuby. Dětské zuby jsou proto ještě náchylnější ke vzniku kazů a měla by jim být věnována řádná péče. Myslete i na to, že dětské zuby mají důležitou roli ve vývoji čelisti, a pokud by předčasně vypadávaly kvůli špatné péči, mohlo by to způsobit nesprávné uspořádání budoucích stálých zubů.
Jak čistit zoubky nejmenším dětem?
Začneme u kojenců, kterých se týkají jiné rady než u větších dětí. Miminka si totiž samozřejmě zoubky nezvládnou čistit samy, a tak je potřeba, abyste to udělali za ně. Toto období lze rozdělit do dvou částí:
- Dítě do 12. měsíce. První dětské zuby začínají růst většinou kolem 6. měsíce (někdy to ale může být dokonce až kolem 12. měsíce), a v tu chvíli přichází váš čas. Nechte nejdřív dítě, ať si kartáček osahá a dá si ho do úst. Zkrátka ať si na něj zvykne. Čištění ze začátku stačí 1× denně, pak už 2× denně. V této fázi nepoužívejte klasický nebo elektrický zubní kartáček. Vhodné je dětské zuby čistit namočeným kouskem gázy, kousacím kartáčkem, prstovým nebo celogumovým kartáčkem. Při čištění nepoužívejte pastu, jen vodu. Hygieně zubů se věnujte ideálně po nočním kojení.
- Dítě od 12. do 24. měsíce. Jde o přechodné období, kdy už na čištění ústní dutiny můžete použít klasický nebo elektrický kartáček a pastu, ale dítě ještě nezvládne s kartáčkem manipulovat, a tak je práce stále na vás. Na kartáček naneste opravdu malé množství. 70 % pasty totiž děti spolykají, a tak musí mít dětské pasty snížený obsah fluoru (do 3 let jen 500 ppm), aby nehrozil vznik skvrn (fluoróza) na dětských zubech.
Jakmile dítě zvládne manipulovat s kartáčkem samo, řiďte se podle následujících rad.
Naučte děti správnou techniku čištění zubů
Přibližně od 2 let děti zvládnou manipulovat se zubním kartáčkem samy, ale pořád je potřeba jim pomáhat a zoubky dočišťovat, a to cca do jejich 8 let. To už je věk, kdy se učí psát, nebo to už umí, a jsou motoricky zručnější. Naučit děti správnou techniku čištění zubů je základ, abyste brzy nemuseli řešit zkažené dětské zuby.
Jak na to? Důležité je mít na paměti tyto parametry: úhel kartáčku a jeho tlak, pohyby kartáčku a délku čištění. Pokyny pro čistění se dělí podle toho, kterou část zubu zrovna chcete čistit a kam kartáček přikládáte:
- Přední a zadní plochy zubů. Tady by měl mít kartáček vůči zubům a dásním úhel 45 stupňů. Čistěte krouživými pohyby (ne horizontálními) a myslete na to, že štětiny kartáčku se musí dostat do míst mezi zubem a dásní, kde se usazuje největší množství plaku.
- Kousací plošky zubů. Tady kartáčkem čistěte zuby horizontálním pohybem. Stejným pohybem vyčistěte i jazyk.
Obecně platí, že dětem byste měli zuby kontrolovat (případně dočišťovat) až do 12 let.
Vyberte správné pomůcky pro dentální hygienu u dětí
Je potřeba vybrat konkrétní pomůcky, které budete v kooperaci s dětmi k čištění jejich zubů používat.
Pasta
Děti nesmí používat zubní pasty pro dospělé. Ty obsahují příliš velké množství fluoridů a dětským zubům by mohly způsobit hnědavé nebo žluté skvrny (fluoróza). Množství dětské pasty by zároveň mělo být menší než u dospělácké dávky, a to o velikosti malého hrášku.
Klasický nebo elektrický dětský kartáček?
Výběr kartáčku je zcela na vás. Elektrický zubní kartáček mohou děti používat od 3 let. Důležité ale je, aby to vždy byl dětský kartáček na zuby. Jeho štětiny by měly být totiž měkké, hlavice malá (aby se dostala i do vzdálenějších míst) a s ergonomickou rukojetí, která se bude dětským ručičkám dobře držet.
Pomůcka pro čištění mezizubních prostor
Dentální niť děti mohou používat přibližně od 6 let. Mezizubní kartáček by měly využívat teprve až budou mít stálé zuby (tedy žádné mléčné).
Jak se děti techniku čištění zubů naučí nejlépe?
Ze začátku samozřejmě nebude dětem péče o zuby příjemná a nebudou příliš spolupracovat. Nebojte, časem se to zlepší. Budování návyků pro zdravé zuby podpoříte tak, že dětem dáte motivaci. Tou v začátcích samozřejmě nebude prevence zubního kazu. Také děti nestrašte zkaženými zuby. Mnohem lépe uděláte, když bude čištění zubů pro děti zábavou a hrou.
5 tipů, jak udělat dětem čištění zubů příjemnější
- Design kartáčku. Na trhu najdete dětské kartáčky barevné i s různými vzory a obrázky. Dejte dětem na výběr, který potisk kartáčku se mu nejvíc líbí. Má rádo auta, zvířátka nebo všechno s růžovou barvou? Pak víte, jaký design vybrat.
- Hudba. Má dítě oblíbenou písničku, třeba ze seriálu nebo pohádky? Naučte ho, že si má zuby čistit, dokud jeho oblíbená hudba hraje. Můžete mu na každý den připravit jinou písničku nebo z jedné naopak udělat každodenní rituál. Interval čištění zubů je minimálně 2 minuty. Pokud je ale dítěti méně než 8 let, péče o zuby nebude stoprocentní. Proto čas o něco prodlužte a pomozte mu s dočištěním.
- Pohádky a příběhy. Dítěti můžete pustit krátkou pohádku nebo mu vyprávět příběh.
- Odměny. Odměny jsou dobrý sluha, ale zlý pán. Pozor, aby si na ni dítě nezvyklo natolik, že bez ní bude čištění zubů odmítat. Odměnit za povedené čištění ho můžete třeba samolepkou do sbírky. Sami nejlíp víte, čím mu udělat radost. V kreativitě se meze nekladou.
- Společná aktivita. Když na čištění zubů nebude dítě samo, bude mu čas rychleji utíkat. Navíc se vaším napodobováním naučí, že čištění zubů je nutnost i pro dospěláky.
Tip: Dítěti můžete ukázat, jak pečlivě má vyčištěné zuby, díky tabletě nebo roztoku na obarvení plaku.
Kdy jít poprvé k zubnímu lékaři a na dentální hygienu?
Kdy vzít dítě poprvé k zubaři? Vhodná je k tomu doba po prořezání prvního dětského zubu. Vše mu předem vysvětlete a s ničím ho nestresujte. Kontroly by pak měly být každých cca 6 měsíců, aby se včas odhalily například nepravidelnosti v prořezávání zubů nebo různé poruchy (pozor, na první pohled může být všechno v pořádku). Na dentální hygienu může dítě začít chodit už od 6 let.
Dentální hygienistka
Správné návyky, strava a pravidelné návštěvy zubaře jsou základ
Jakmile dětem vybudujete zdravý návyk, máte napůl vyhráno. Důležitá je samozřejmě i skladba potravy. Omezujte proto pití džusů a dalších sladkých nápojů a myslete na to, že mnoho potravin „pro děti“ obsahuje velké množství cukru, který způsobuje odvápnění zubů. Nezapomínejte také na prevenci v podobě pravidelné návštěvy zubního lékaře nebo dentálního hygienisty. V naší zubní klinice Clinic+ na vás čeká špičková péče a vybavení. Objednat se k nám můžete přes objednávkový formulář. Pobočku máme v Praze, Mělníku a Horních Počaplech.